Pokud by děti účinkující v Operním studiu NDM chtěly poděkovat za jedinečnou možnost prosadit se na prknech, co znamenají svět, musely by se obrátit na anglického režiséra Davida Sulkina. Ten do rolí zvířátek v inscenaci Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky obsadil děti.

Příhody lišky Bystroušky otevíraly v červnu 1994 první ročník festivalu Janáčkovy Hukvaldy a celé představení, včetně souboru dětí, sklidilo velké ovace.

V další sezóně byly na dramaturgickém plánu opery Carmen, Bohému a Jakobín. Ve všech těchto kusech jsou autory komponovány i dětské sbory. Proto se divadlo rozhodlo využít stávajících dětí a vytvořit z nich Dětské operní studio. Vznikl tak v podstatě republikový unikát, jehož uměleckou vedoucí se stala Lenka Živocká, tehdejší korepetitorka opery Národního divadla moravskoslezského, která Studio vede do současnosti. Již přes 20 let mohou diváci ostravských inscenací sledovat výkony dětí v operách, operetách, muzikálech, činohrách i v baletech.

Za dobu trvání vznikla i řada samostatných projektů Studia z pera současných ostravských  skladatelů, např: Leona Juřici, Edvarda Schiffauera, Juraje Čiernika, Michala Sedláčka a hlavně Pavla Helebranda, který se stal kmenovým skladatelem Studia. Jeho Jesličky sv. Františka již dlouhá léta patří ke koloritu Ostravských vánoc.

Někteří členové Studia se již vydali za úspěchem a dobývají svět na pódiích divadel i koncertních sálů. Za všechny uveďme skvělou sopranistku Patricii Janečkovou.

Hlavním posláním Studia však není profesionální dráha, ale seznámení se s kouzelným světem hudby a divadla a obohacení dětské dušičky dechem umění.